Za družine otrok s posebnimi potrebami so prazniki lahko obdobje tako veselja kot tudi stresa. Medtem ko se večina ljudi veseli prazničnega vzdušja, lahko za starše otrok s posebnimi potrebami ta čas pomeni dodatne izzive.

Vsi dobro vemo, da se otroci s posebnimi potrebami pogosto dobro odzivajo na rutino, tako se počutijo varne. Prazniki pa so vse prej kot rutina. Prinašajo lahko spremembe v urnikih, kar lahko pomembno vpliva na otrokovo udobje in počutje. Praznično vzdušje, glasba, svetloba, različne vonjave in množice ljudi v trgovinah ali na družabnih dogodkih lahko povzročijo preobčutljivost ali preobremenjenost, kar lahko pri otroku s posebnimi potrebami sproži stresne reakcije. Družinska srečanja so sestavni del praznikov, vendar lahko za otroka s posebnimi potrebami pomenijo dodaten stres. Morda se ne počutijo udobno v velikih skupinah ali se jim je težko prilagajati na nove ljudi in situacije.

S tem v mislih, smo zaposleni na OŠ dr. Mihajla Rostoharja zbrali nekaj uporabnih priporočil za čim bolj veselo in čim manj stresno preživljanje prazničnih dni:

1. V MISLIH IMEJTE OTROKOVE POTREBE: Vsak otrok s posebnimi potrebami je edinstven, zato je pomembno poslušati in razumeti njihove potrebe ter prilagoditi praznovanja tako, da bodo čim bolj prijetna in manj stresna za vso družino. To lahko tudi pomeni organiziranje manjših, bolj intimnih praznovanj namesto velikih družinskih srečanj, ki bi lahko bila za otroka preveč obremenjujoča. S spoštovanjem in prilagodljivostjo lahko praznični čas postane čas radosti in povezovanja za celotno družino.
  2. IMEJTE REALNA PRIČAKOVANJA: Bodite realistični glede pričakovanj. Morda se ne bodo vsi prazniki iztekli popolno, in to je v redu. Pomembno je, da se osredotočite na to, da se vsi počutijo udobno in vključene.
  3. VNAPREJ NAČRTUJTE IN SE PRIPRAVITE: Pred prazniki načrtujte in pripravite otroka na spremembe v rutini. Uporabite vizualne pripomočke, časovne načrte ali druge strategije, ki bodo otroku pomagale razumeti, kaj se bo dogajalo. Koristno je, če praznovanja in srečanja tudi fotografirate in ustvarite fotoalbum ljudi, prostorov ter aktivnosti. Album lahko nato uporabite pri načrtovanju praznikov za prihodnja leta. Če ste v obdobju praznikov na dopustu ali izven običajnega okolja, načrtujte vnaprej, da boste imeli pri roki vse, kar potrebuje vaš otrok. To vključuje zdravila, prilagojeno hrano ter priljubljene igrače ali predmete, ki mu prinašajo ugodje ter občutek varnosti.
  4. USTVARITE STRUKTURO IN OHRANITE NEKAJ OBIČAJNE RUTINE: V vaše aktivnosti okrog priprave na praznovanja (npr. okraševanje, pripravo hrane) in sama praznovanja (npr. v odpiranje daril) vnesite čim več reda in strukture. Uporabljajte vizualne urnike aktivnosti, postopkovnike, časovnike, sezname. Kljub prazničnemu dogajanju, skušajte ohraniti vsaj nekaj rutin, na katere je otrok zelo navezan ter mu prinašajo občutek varnosti in sprostitve. Poskrbite tudi za dovolj spanja, gibanja in zdravo prehrano.
  5. POSTOPOMA IZPOSTAVLJAJTE SENZORIČNIM OBREMENITVAM: Praznični čas, sploh zimski prazniki, so lahko za otroka s posebnimi potrebami senzorično zelo obremenjujoči. Če se zavedate, da je otrok občutljiv na določene dražljaje, poskusite ustvariti varno okolje z manj hrupa, svetlobe in drugih dražljajev. Če je to le mogoče, nove prostore, vonje, zvoke in okuse otroku predstavljajte enega po enega, po možnosti v kombinaciji s kakšnimi drugimi njemu poznanimi in prijetnimi dražljaji.
  6. ZAGOTOVITE PROSTOR ZA UMIK: Če se odpravite na obisk ali pa če praznovanje organizirate doma, ustvarite »varno cono«, kamor se bo otrok lahko za nekaj časa umaknil v samoto ali tišino. To je lahko kakšna soba ali pa kak odmaknjen kotiček.
  7. VKLJUČITE OTROKA: V kolikor je to mogoče, vključite otroka v priprave na praznike. To lahko zajema izdelavo okraskov, peko piškotov ali celo načrtovanje nekaterih aktivnosti. To jim lahko pomaga pri motivaciji in občutku veselja ob prazničnih dnevih. S sodelovanjem pri pripravah otrok razvija tudi občutek kontrole nad dogajanjem, zaradi česar se lahko počuti bolj varnega.
  8. KOMUNICIRAJTE S SORODNIKI IN PRIJATELJI: Bodite odprti glede potreb vašega otroka s sorodniki in prijatelji. Razložite jim, kako lahko pomagajo ustvariti udobno okolje za vašega otroka. Ne bojte se prositi za pomoč. Družinski člani ali prijatelji so pogosto pripravljeni pomagati, če jim le poveste, kaj potrebujete.

Upamo, da vam bodo naši predlogi koristili, želimo vam lepe in mirne praznike.

Kolektiv OŠ dr. Mihajla Rostoharja Krško.