Letos je bilo potrebno prilagoditi proslavo ob Kulturnem prazniku. Odločili smo se za interaktivno razstavo in proslavo v šolski knjižnici.

Ob držanju vseh epidemioloških pravil je proslava trajala kar 5 dni. Vsak dan sta si jo ogledali dve skupini. Začelo se je že na stopnišču do knjižnice, kjer smo si lahko ogledali Prešernov življenjepis, ki vključuje njegove osebne podatke, šolanje, prijatelje, družinsko in ljubezensko življenje.  Pred dvigalom pa je bil na razpolago krajši življenjepis, v lahkem branju.

Ob vstopu v knjižnico je bil večji ekran, kjer se je zavrtela himna. Del himne je zapela učenka Ajda. Nato smo si po točkah ogledali razstavo, ki je vsebovala:

• Ogled Prešernovih portretov, ki so jih ustvarili različni slovenski slikarji.
  • Ogled Prešernovih knjig in knjig o Prešernu, ki jih imamo v šolski knjižnici.
  • Skupinsko fotografiranje s Prešernom v naravni velikosti
  • Igranje himne na računalniku
  • Ogled likovne razstave naših učencev.
  • Ogled risanke Povodni mož ali/in animacije o Prešernu.
  • Na koncu so se lahko učenci na tablicah preizkusili v zahtevnem kvizu, lažjem kvizu in/ali v igri spomin.
  • Učenci, ki jim tablice ne ustrezajo pa so sestavljali sestavljanke z različnim številom kosov. Vse so bile na temo kulturnega praznika.

Nekateri učenci so Francetu Prešernu povedali tudi kratko deklamacijo in jo tudi posneli.

Po počitnicah se vidimo še na ZOOMu, kjer si bomo vsi naenkrat ogledali fotografije s proslave in držali pesti pri žrebanju nagrad za reševalce kviza, spomina in sestavljank.

Meta Habinc, šolska knjižničarka